Szczepienia limfocytami

Szczególną formą terapii stosowaną w przychodni GYNEMED są szczepienia limfocytami (inaczej zwane alloimmunizacją lub immunoterapią limfocytami).

  1. Wskazania - immunoterapia limfocytami dotyczy kobiet które doświadczają:
    • nawracających poronień z przyczyn immunologicznych (alloimmunologicznych)
    • wielokrotnych niepowodzeń zagnieżdżenia zarodka podczas zapłodnienia pozaustrojowego (3 lub więcej niepowodzeń transferów zarodka do macicy a u kobiet po 35 roku życia już po 2 niepowodzeniach embriotransferów)
    • niepłodność żeńska z przyczyn immunologicznych (między innymi z powodu obecności przeciwciał przeciwplemnikowych, podwyższonej aktywności komórek bójczych NK itd.)
  2. Na czym polegają szczepienia limfocytami
    Limfocyty wchodzą w skład białych krwinek krwi. Najczęściej, kobiety szczepione są limfocytami partnera, ale do szczepień mogą być wykorzystywane limfocyty od innych mężczyzn (ważne aby nie byli oni spokrewnieni ze szczepioną kobietą). Zasadniczym celem immunoterapii limfocytami jest modulacja układu odpornościowego kobiety, która planuje ciążę tak aby nie był on agresywny w stosunku do zarodka i płodu, a więc aby nie doszło do reakcji odrzucenia zarodka i płodu. W efekcie szczepień limfocytami dochodzi między innymi do wytworzenia przeciwciał blokujących (które mają ochronne działanie dla ciąży, zapobiegające odrzuceniu zarodka i płodu), obniżenia aktywności komórek bójczych NK, obniżenia produkcji cytokin tzw. embriotoksycznych typu Th1 i Th17 (między innymi interferonu alfa – IFN alfa, czynnika martwicy nowotworu gamma – TNF gamma itd), produkcji wielu czynników sprzyjających zagnieżdżeniu zarodka (między innymi GM-CSF, IL-10, IL-4 itd). Przeciwciała blokujące mogą także wiązać przeciwciała przeciwplemnikowe.
    1. Aspekt techniczny szczepień limfocytami

      Aby uzyskać efekt należy przeprowadzić cykl 3 szczepień w odstępie 2-3 tygodni.  W chwili obecnej w Przychodni GYNEMED szczepienia wykonywane są w poniedziałki i środy. Dawca krwi (partner) oddaje krew w ilości 100 ml w godzinach 8.30-9.30 (dawca powonieniem być zdrowy, bez śniadania ale nie na czczo, najlepiej aby wypić dużo wody lub jakiś sok). Szczepionka jest gotowa na godzinę 14.00 i podawana kobiecie śród- i podskórnie w 4 miejsca obu przedramion (kobiety nie wymagają szczególnego wcześniejszego przygotowania). 2 tygodnie po 3-cim szczepieniu sprawdzana jest reakcja (test MLR ale także inne badania immunologiczne).
      Skuteczność szczepień limfocytami w zasadzie jest 100% ale pierwsza seria szczepień daje pozytywną odpowiedź (w zakresie produkcji przeciwciał blokujących oraz modulacji układu immunologicznego kobiety) w 85%. Oznacza to, że 15% kobiet wymaga większej ilości szczepień do wywołania wymaganej reakcji. W przypadku niepowodzenia pierwszej serii szczepień zaleca się aby do limfocytów partnera dodać także limfocyty innych męskich dawców, co zwiększa prawdopodobieństwo powodzenia immunoterapii (dodając limfocyty od innych dawców zwiększamy ilość antygenów, które mogą stymulować układ immunologiczny kobiety, i tym samym zwiększamy prawdopodobieństwo, że te antygeny będą różnić się od antygenów szczepionej kobiety, co jest zasadniczym warunkiem powodzenia immunoterapii limfocytami). Gdy istnieją przeciwskazania do użycia limfocytów od partnera (np. nosicielstwo antygenu HCV, HBs itd) lub niepowodzenia szczepień limfocytami partnera, szczepienia wykonywane są limfocytami pozyskanymi od innych męskich dawców.
  3. Własne osiągnięcia w zakresie immunoterapii limfocytami
    Prof. Andrzej Malinowski jako pierwszy w Polsce wprowadził immunoterapię limfocytami do terapii w przypadkach niepowodzeń rozrodu w 1993 roku. W przypadku nawracających poronień skuteczność tej formy leczenia jest bardzo wysoka, wynosząca 80-85%. Wyniki swoich doświadczeń opublikowane są w licznych publikacjach (wykaz poniżej).
    Korzystając ze strony gynemed.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
    Rozumiem, nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.