USG ginekologiczne

USG narządów rodnych przeprowadza się po to, by ocenić dokładnie budowę oraz stan intymnych narządów kobiety. Dzięki sondzie możliwe jest dotarcie do macicy, jej szyjki i trzonu, do jajników, oraz do endometrium. Za pomocą ultrasonografu można wykonać specjalistyczne pomiary – na ich podstawie stwierdza się czy, w strukturze tkanek pojawiły się niebezpieczne zmiany. USG ginekologiczne wykrywa m. in. torbiele jajników, mięścniaki macicy. Badanie wykonuje się w systemach 2D, 3D, 4D.

W jaki sposób przebiega badanie?
Przed wykonaniem badania należy opróżnić pęcherz. W przeciwnym razie kobieta będzie odczuwała nieprzyjemny ucisk. Co ciekawe, nie ma żadnych obostrzeń dotyczących dnia cyklu miesiączkowego w przypadku tego rodzaju badania. Można wykonywać je zarówno podczas owulacji, jak i w trakcie krwawienia. Testy wykonuje się na standardowym fotelu ginekologicznym.
Ginekolog delikatnie wprowadza do pochwy cienką sondę (grubość 1-2 cm). Najpierw jednak zabezpiecza ją przy pomocy lateksowej osłonki ze specjalnym żelem. Sonda daje obraz na monitorze. Głowica przyrządu połączona jest przewodem z aparatem ultrasonograficznym, który rejestruje wszelkie zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi. Z monitora lekarz odczytuje wszystkie dane. Badanie trwa ok. 20 minut. Jest całkowicie bezbolesne.

Jakie są wskazania USG ginekologicznego?
USG ginekologiczne należy wykonywać profilaktycznie nie rzadziej niż co 2 lata. Powinny o tym pamiętać szczególnie te kobiety, które rozpoczęły współżycie seksualne. Badanie to pozwala m.in. na weryfikację:

  • wczesnej ciąży;
  • podejrzeń odnośnie wad rozwojowych narządów intymnych;
  • podejrzeń dotyczących nowotworów narządów rodnych oraz błony śluzowej jajników lub macicy;
  • lokalizacji wkładek wewnątrzmacicznych;
  • podejrzeń zmian chorobowych narządów rodnych (np. endometrioza, guzy itd.).


USG przezpochwowe wykonuje się także w przypadku patologii wczesnej ciąży – np. wówczas gdy kobiecie grozi poronienie lub gdy podejrzewa się ciążę pozamaciczną. Badanie należy przeprowadzić wtedy, kiedy ciężarna może cierpieć na niewydolność szyjki macicy. Jest to ważne wtedy, gdy kobiecie grozi przedwczesny poród.

W jaki sposób przygotować się do badania?
Najlepiej wykonywać badanie w pierwszych dniach po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Ginekolog powinien na samym początku przeprowadzić wywiad z pacjentką. Ważne jest podanie informacji o dacie ostatniej miesiączki oraz o ewentualnym przyjmowaniu leków. Pacjentka powinna także opowiedzieć o przebytych chorobach narządu rodnego oraz o trwającym leczeniu.

USG ginekologiczne przezbrzuszne
Lekarz może wykonać badanie USG narządu rodnego przez powłoki brzuszne. Przed jego przeprowadzeniem należy maksymalnie wypełnić pęcherz. Jeżeli warunek ten nie zostanie wykonany, wówczas gazy zalegające w końcowym odcinku jelit będą blokowały rozchodzenie się fali ultradźwiękowej. Tym samym uniemożliwią one dokładne zobrazowanie badanych narządów. Z tego powodu zaleca się, żeby godzinę przez planowanym badaniem kobieta wypiła 1-1,5 litra niegazowanej wody i nie oddawała moczu.
Badanie przezbrzuszne trwa standardowo ok. kilkunastu minut. Przeprowadzający je lekarz przykłada sondę do dolnej części powłok brzusznych. USG ginekologiczne można przeprowadzić także doodbytniczo. Takie badanie wykonuje się na pacjentkach, które nigdy nie współżyły.

Odpowiedni termin wykonania badania dla pacjentek dojrzałych
Pacjentki w wieku rozrodczym powinny wykonywać USG ginekologiczne w pierwszych dniach po zakończeniu miesiączki. Kobiety w okresie pomenopauzalnym, które przyjmują HRT mogą przyjść na badanie 6-10 dni po przyjęciu ostatniej tabletki. Jeżeli terapia HRT prowadzona jest stale, wówczas termin badania nie ma znaczenia. Można je przeprowadzić w każdym dniu cyklu.
USG ginekologiczne wykonywane jest profilaktycznie w celu oceny stanu narządów rodnych kobiety i cyklu miesiączkowego oraz przy podejrzeniu i leczeniu schorzeń organów płciowych. Lekarz w trakcie USG może ocenić powierzchnię, wnętrze, kształt, wielkość, i położenie poszczególnych narządów, jak również wykryć nieprawidłowości.

Wskazania do wykonania badania
Badanie USG ginekologiczne powinno być wykonywane profilaktycznie nie rzadziej niż co dwa lata przez wszystkie kobiety, które rozpoczęły współżycie seksualne; lub w przypadkach:
weryfikacji wczesnej ciąży,
podejrzenia wad rozwojowych narządów rodnych,
podejrzenia zmian chorobowych narządów rodnych, jak mięśniaki macicy, endometrioza, torbiele/guzy jajników,
podejrzenie nowotworów narządów rodnych, jak rak błony śluzowej macicy lub jajnika,
oceny lokalizacji wkładek wewnątrzmacicznych
Sposób przygotowania do badania
Badanie USG ginekologiczne najlepiej jest wykonywać zaraz  po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.

USG ginekologiczne transwaginalne

Przed badaniem należy zadbać o higienę miejsc intymnych oraz opróżnić pęcherz moczowy.

USG ginekologiczne przezbrzuszne

Do prawidłowego wykonania badania USG narządu rodnego przez powłoki brzuszne, konieczne jest maksymalne wypełnienie pęcherza. Ten warunek jest konieczny po to aby gazy zalegające w końcowym odcinku jelit nie blokowały rozchodzących się fal ultradźwiękowej które uniemożliwią zobrazowanie badanych narządów. Dlatego też należy ponad godzinę przed terminem badania wypić 1 - 1,5 litra niegazowanej wody i do czasu badania wstrzymać się z oddawaniem moczu.

    Korzystając ze strony gynemed.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
    Rozumiem, nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.